দীপ হেষ্টিংছ বৰি "চ্যুকাফা দিৱস বা অসম দিৱস" - জোনাক

HEADLINES

জোনাকলৈ স্বাগতম ।

Post Top Ad

দীপ হেষ্টিংছ বৰি "চ্যুকাফা দিৱস বা অসম দিৱস"

লফাৰ উপদেষ্টা ভীমকান্ত বুঢ়াগোহাঁই ওৰফে মামাক মনত আছেনে বাৰু আপোনালোকৰ? আজিৰ অসম দিৱস বা চ্যুকাফা দিৱস পালনৰ আৰম্ভণিৰ আঁৰত তেৱেঁই আছিল৷ তাৰে কিছু কথা আপোনালোকলৈ আগবঢ়ালোঁ৷

.
১৯৭২ চন৷ ছৈখোৱাৰ আহোম গাঁৱৰ বিশিষ্ট সমাজকৰ্মী ভীমকান্ত বুঢ়াগোহাঁইদেৱৰ মনত খেলালে, সাত ৰাজ মাৰি একৰাজ কৰা, বৰ অসমক গঢ় দিয়া স্বৰ্গদেউ চ্যুকাফাৰ নামত কিবা এটা কৰাৰ৷ এই উদ্দেশ্যেই তেওঁ বিষয়টো আলোচনা কৰিলে শদিয়াৰ মৌজাদাৰ আৰু শদিয়া আঞ্চলিক ছাত্ৰসন্থাৰ লগত৷ আলোচনাত প্ৰস্তাৱ লোৱা হ’ল স্বৰ্গদেউ চ্যুকাফাই পাটকাই পাৰ হৈ অসমভূমিত প্ৰৱেশ কৰা ২ ডিচেম্বৰ দিনটো চ্যুকাফা দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰাৰ৷ সকলোৰে সহমতৰ ফলশ্ৰুতিত শদিয়াৰ পাটিদৈ ন-গাঁৱৰ ৰাজগড় প্ৰথমিক বিদ্যালয়ত প্ৰথমবাৰৰ বাবে চ্যুকাফা দিৱস উদযাপন কৰা হয়। তাৰ পিছত, একে ঠাইতে ১৯৭৪ চনত এই দিৱস অতি উলহ-মালহেৰে উদযাপন কৰা হয়৷ সেই বৰ্ষৰ চ্যুকাফা দিৱসৰ সভাখনৰ উদ্বোধক আছিল অসম সাহিত্য সভাৰ তেতিয়াৰ সভাপতি মহেন্দ্ৰ বৰা, নিৰ্দিষ্ট বক্তাৰ আসন অলংকৃত কৰিছিল ড° নগেন শইকীয়াই আৰু সভাখনৰ সভাপতিৰ আসনত আছিল বুৰঞ্জীবিদ ড° লীলা গগৈ। ড° লীলা গগৈয়ে বক্তৃতা প্ৰসংগত ২ ডিচেম্বৰ দিনটো চ্যুকাফা দিৱস হিচাপে চৰকাৰী বন্ধ ঘোষণা কৰিবলৈ দাবী জনাব লাগে বুলি প্ৰস্তাৱ ডাঙি ধৰিছিল।
.
১৯৮১ খ্ৰীষ্টাব্দ৷ চ্যুকাফা দিৱসে শদিয়াৰ ভিতৰতে আবদ্ধ নাথাকি শিৱসাগৰ জিলাৰ চৰাইদেউ পালেহি৷ আৰু সেই তেতিয়াই কেইবাটাও জাতীয় সংগঠনে ২ ডিচেম্বৰ দিনটো ‘চ্যুকাফা দিৱস’ হিচাপে স্বীকৃতি দিবৰ বাবে ৰজাঘৰক দাবী জনায়। এইক্ষেত্ৰত উদ্যোগ লগে ড° লীলা গগৈ, পদ্ম বৰকটকী আৰু ডাঃ ধ্ৰুৱজ্যোতি বৰা (বৰ্তমান অসম সাহিত্য সভাৰ সভাপতি) আদিয়ে৷ তেখেতলোকে ১৯৮৭ চনত ‘‘আজিৰ সময়’’ কাকতৰ ১ মাৰ্চৰ সংখ্যাটি ‘‘চ্যুকাফা বিশেষ সংখ্যা’’ হিচাপে প্ৰকাশ কৰি উলিয়ায়। লাহে লাহে এই দিৱস স্বীকৃতিৰ দাবীয়ে ৰজাঘৰৰ ভিতৰত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ল৷ সেই বছৰেই, ২ ডিচেম্বৰত প্ৰতক্ষ্য চৰকাৰী পৃষ্ঠপোষকতাত জজ খেল পথাৰত চ্যুকাফা দিৱসৰ আয়োজন কৰা হয় আৰু তাত মুখ্য অতিথি হিচাপে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল তেতিয়াৰ মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰফুল্ল কুমাৰ মহন্তই৷ সেইদিনাই অসম চৰকাৰৰ তৰফৰ পৰা ২ ডিচেম্বৰ তাৰিখটোক ‘‘চ্যুকাফা দিৱস’’ বা ‘‘অসম দিৱস’’’ হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়৷
-------------
সংগ্ৰহঃ দীপ হেষ্টিংছ বৰি
উৎস: মহীৰূহ। ( গুগুল)

No comments:

Post a comment